طراحی سایه بلند

علیرغم اینکه هنوز چیزی از تولد طراحی تخت نگذشته ولی بیشتر طراحان حرفه ای و آرمان گرا معقتدند این مبحث لوث و لوس! شده. در حال حاضر سیستم عامل‌های همراه مطرح جهان طراحی شون رو تخت کردن و خیلی از طرح هایی که تو سایت dribbble ارائه میشه هم تخت شدن و… بنابراین اگر واقع بین باشیم طراحی تخت داره دچار رکود و یکنواختی میشه. اما اگه شما طرفدار مباحث جدید و شاید در نظر اول عجیب باشید، قصد داریم با یک روند جدید تو طراحی تخت آشناتون کنیم: «طراحی سایه بلند». همونطور که می‌تونید از اسم این روند متصور بشید، موضوعات در این طراحی دارای یک سایه بلند و نامتناسب هستند طوری که اندازه موضوع رو بمراتب بزرگ‌تر جلوه میده.
نمونه هایی از این طراحی جدید رو ببینید:

jamy-icons-dribble

original

original (2)

original (1)

original (4)

original (3)

original (3)

original (5)

original (4)

original (1)

original (2)

original (5)

original (6)

original (6)

original (7)

در نگاه اول به نظر میرسه طراحی سایه بلند چندان اصول خاصی نداره، ولی بهتون اطمینان میدم که اینطور نیست! اولین چیزی که در طراحی شما باید رعایت بشه «طرای تخت» موضوع هست! دومین مساله طول سایه هست که حداقل باید ۲. ۵ برابر طول موضوع شما باشه. اینکار باعث نامتناسب بودن سایه و البته ذوق و تازگی در این روند میشه. در مرحله بعد سایه باید حدود ۴۵ درجه از جسم متمایل باشه و ترجیحاً به سمت راست. (در طرح‌های آیکونیک و فونت‌های لاتین) و ۴۵ درجه به سمت چپ در فونت‌های فارسی. همونطور که تو تصویر زیر می‌بینید اگر این اصول رو رعایت نکنید سایه بسیار بدریخت میشه و مفهموم اش از بین میره! در نهایت شما می‌تونید در سایه‌ها از گرادیانت کمی استفاده کنید و سایه رو در جاهایی که لازمه محو کنید.

original (8)
خب، منتظر چی هستید؟ حداقل یک سال وقت هست تا گروه طراحی اپل رابط کاربری بعدی اش رو ارائه کنه! پس دست بکار بشید و تا قبل از اینکه اپل با طراحی‌های خودش اصول و اساس روند‌های قبلی رو زیر سوال ببره (مثل کاری که با ios7 در زمینه طراحی تخت کرد)، از این روند جدید یعنی «طراحی سایه بلند» لذت ببرید.

اگر براتون سواله که چطوری میشه این سایه ها رو ایجاد کرد مطلب بعدی یعنی “آموزش ایجاد سایه بلند در فتوشاپ” رو بخونید.

je

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *